22
Jun

Kimler Kentsel Dönüşüm Hizmetlerinden Yararlanabilir

Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvurulur
 
Modernleşme ve şehirleşme ile beraber şehirlerin yapısı değişmeye başladı. Bu sebeple düzensiz ve çarpık bir kentleşmenin yarattığı kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için devlet planlı ve programlı bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında eski ve yıkılmak üzere olan tüm binalar yıkılarak yerine daha sağlıklı ve güvenli binalar inşa edilir. Kentsel dönüşümün bir diğer amacı ise yaşanan depremler sırasında meydana gelen can ve mal kayıplarına neden olan eski binaların tamamen ortadan kaldırıp depreme dayanıklı yeni binaların yapılmasıdır. Çünkü yaşanılan coğrafya gereği deprem ihtimali ile her zaman karşı karşıya yaşıyoruz. Ayrıca yaşanan depremler de insanların depreme hazırlıksız yakalandığını ortaya koymuştur.
 
Kentsel Dönüşümün Önemi
 
Kentsel dönüşüm işlemleri sonucunda ömrü tamamlanmış eski bina ve yapılar tespit edilerek yıkılma kararı verilir. Böylece daha büyük yıkımların önüne geçilir. Bu sosyal dönüşüm sürecinde insanların yaşam alanları güvenli hale getirilir hem bir kentin görüntüsü yenilenerek modern bir görünüme kavuşur. Kentsel dönüşüm işlemleri ile beraber yaşanabilecek doğal afetlere karşı olan yapılar daha sağlam ve dayanıklı hale getirilerek can ve mal kayıplarının önüne geçilmiş olur. Çünkü yaşanabilecek herhangi bir deprem karşısında binaların yıkılması psikolojik olarak insanları etkilediği gibi ülke ekonomisine ve büyük zararlar verir. Fakat kentsel dönüşüm işlemleri tüm bu olumsuz durumları ortadan kaldırarak işlerin daha sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlar.
 
Kimler Kentsel Dönüşüm Hizmetlerinden Yararlanabilir
 
Yaşanan depremler sonrasında devlet öncelikle riskli alanlara belirleyerek yıkılması gereken binaların yıkılmasına karar verir. Riskli alanlar dışında risksiz alanlar içerisinde yer alan yıkılmaya yüz tutmuş binalarda tespit edilerek yıkım kararı alınır. Kentsel dönüşüm hizmetlerinden yıkılma ihtimali olan ağır hasarlı ev sahipleri yararlanabilir. Kentsel dönüşüm çalışmaları içerisinde evlerinin de yer almasını isteyen kişiler lisanslı firmalar ile anlaşarak yardım alabilirler. Gelen uzman kişiler kullandıkları teknik veriler doğrultusunda binanın yapısı ile ilgili raporlar hazırlar. Kentsel dönüşüm çalışmalarından yararlanan kişiler devletin sunmuş olduğu her türlü maddi desteği de alabilirler. Kentsel dönüşüm için belediye ya da kaymakamlıklara başvuru yapılır. Değerlendirmeye karar veren kurum ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır.
 
Lisanslı Firmamızdan Güvenli Yardım Hizmetleri
 
Günümüzde devletin sağlamış olduğu kentsel dönüşüm hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler öncelikle oturdukları yapıların hasarlı olup olmadığı ile ilgili tespitlerde bulunmaları gerekir. Bu konuda insanlara yardımcı olmaya çalışalım pek çok lisanslı firma bulunuyor. Bu firmalar bünyesinde barındırdığı teknik donanıma sahip cihaz ve uzman kişiler eşliğinde ekipler göndererek binaların risk durumlarını değerlendirirler. Firmamız bu konuda profesyonel destek sunarak hizmet almak isteyen tüm vatandaşları en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışır. Kentsel dönüşüm olanaklarından yararlanmak isteyen kişilere sunduğu rapor ve değerlendirmeler sonucunda destek olur. Firmamızdan yardım almak isteyenler bizimle iletişime geçerek en iyi hizmetleri alabilirler.

 

Etiketler