22
Jun

Kentsel DönüşümKentsel Dönüşüm Başvuru Süreci..

Galiba bu sorunun en kolay ve çabuk yanıtı “Ya müteahhit evimizi yıkıp yenisini yapmazsa?” olacak ve bu da bilinç altındaki “sokakta kalırım, perişan olurum” korkusunu açığa vermesinden kaynaklanan kaybetme duygusudur.
Merak etmeyin devletimiz güçlü ve geçmişte yaşanmış bu tip sorunların çözümü olarak imar sistemine harikulade bir düzen getirdi. Müteahhitleri hem sınıflandırdı hem de kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde dönüşecek binalar için teminat şartı getirdi.

Kısacası gücün yetmiyorsa bu işe girme dedi müteahhit firmalara. Şöyle ki; geçmiş iş deneyimlerine istinaden sınıflandırmaya tabi tuttuğu müteahhite senin yeni işlerdeki kapasiten ve sınırın şudur dedi ve aldığı sınıftan daha fazla bir inşaat yapmasını engellemiş oldu. İlk zamanlarda tabi ki bazı aksaklıklara ve kötü örneklere neden olacaktır ancak aksaklıklar gerekli kanun revizeleri ile giderilecek ve işleyişi gayet başarılı hale gelecektir. Tıpkı yapı denetim kanunu gibi.

Dönüşüme girmesini istediğiniz veya yapının güvenli olup olmadığının belirlenmesi için bina performans analizi istediğiniz tüm yapılar için tek şart yapının maliki olmanızdır. Yani söz konusu bir yapıda daireniz varsa ve tapusu sizin üzerinizeyse, E-Devlet’e T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak ARAAD.NET sistemi üzerinden lisanslı bir kuruluşa başvuru yapabilirsiniz. Yani tüm binanın anlaşması gerekmez. Bir kişinin başvurusu dahi yeterlidir. Tüm detaylar 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunda yer almaktadır.

Etiketler